Stomatologia Zabrze

arzy. By przygotować się do wykonywania pracy musiał ukończyć pięcioletnie studia, zdać egzamin końcowy i uzyskać odpowiedni tytuł. Wieloletnie doświadczenie niemalże od razu pozwala mu przejść do konkretnego działania. To właśnie

Stomatologia Zabrze Stomatologia Zabrze

Wszyscy od czasu do czasu do niego chodzimy, ale czy aby na pewno wiemy, czym dokładnie się on zajmuje i kim tak właściwie jest? Stomatolog z całą pewnością zalicza się do grona lekarzy. By przygotować się do wykonywania pracy musiał ukończyć pięcioletnie studia, zdać egzamin końcowy i uzyskać odpowiedni tytuł. Wieloletnie doświadczenie niemalże od razu pozwala mu przejść do konkretnego działania. To właśnie z tego powodu nawet taki młody i teoretycznie początkujący lekarz może otworzyć swój własny gabinet dentystyczny i z powodzeniem go prowadzić. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dentyści specjalizują się w odrębnych dziedzinach medycznych. Zanim więc zgłosimy się do któregoś z tych lekarzy, pomyślmy, z czym tak naprawdę mamy problem i czym chcielibyśmy się zająć. Takim podstawowym dla nas lekarzem okaże się dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą z endodoncją. Jeżeli więc wciąż nie wiemy, co tak naprawdę nam dolega, to do niego powinniśmy się zgłosić, by przeprowadzić wizytę kontrolną.

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.

Niby mówi się sporo o tym, jak ważne są zdrowe zęby. Kiedy one chorują i nie są leczone, odbije się to negatywnie rykoszetem na niemal całym organizmie. Do tego ten ból! W takich przypadkach pomoże dentysta. Dlaczego wiec tyle osób woli cierpieć ból zęba, a boi się wizyty u lekarza, który może pomóc? Czy dany rodzaj bólu łatwiej znieść, niż inny? a co ze świadomością, że można się tego bólu po prostu pozbyć? Lekarz stomatolog łatwo określi, co się dzieje. Czasem zaleci RTG i wtedy ma już pełny obraz stanu chorego miejsca. Tak, leczenie bywa długie. ale czy nie dotyczy też innych części naszego ciała? Czy z każdą inną przypadłością tak zwlekamy, zanim pójdziemy do lekarza? Rzadziej, niż z bólem zęba. Dzisiejszy gabinet dentystyczny - nawet ten najmniejszy - ma dziś nowoczesne wyposażenie. To już nie te gabinety sprzed lat, w których czasem brakowało tego, czy owego. Dziś lekarze dbają o wiele bardziej o komfort swoich pacjentów pamiętając wciąż pokutujące przekonanie, że leczenie zębów zawsze boli, choć to nieprawda.

Kiedy warto zaprowadzić dziecko do stomatologa? Wtedy kiedy dopiero zaczynają go boleć zęby? Oczywiście, że nie. Dziecko powinno poznać gabinet dentystyczny o wiele wcześniej. Bardzo często rodzice zabierają swoje pociechy na wizytę adaptacyjną, dzięki której maluch ma szanse poznać od podstaw pracę dentysty, która czasem może wydawać im się nawet przerażająca - w szczególności, jeżeli maluch zobaczy te maleńkie wiertarki lub też inne urządzenia znajdujące się w gabinecie lekarza. Jeżeli sytuacja nie wymaga tego wcześniej to około trzeciego roku życia warto malucha zabrać na taką wizytę, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemu z leczeniem zębów. Dentysta podczas takiej wizyty adaptacyjnej, oswajającej zapoznaje malucha ze swoją pracą, prezentuje mu narzędzia z jakimi ma do czynienia na co dzień. Warto również poprosić lekarza (jeżeli sam nie wyjdzie z inicjatywą) o to aby pokazał on dziecku jak prawidłowo powinno szczotkować się zęby. Maluch będzie w stanie bardziej uwierzyć lekarzowi niż swoim rodzicom.


© 2019 http://darnatury.waw.pl/