Samopomoc- dobry czy zły pomysł?
Istnieje wiele poradników samopomocy psychologicznej jak na przykład 'program 12 kroków', który ma związek ze zrywaniem z nałogiem (Anonimowi Alkoholicy). Jednak takie poradniki są szeroko krytykowane przez środowisko badaczy i psychologów, ponieważ nie jest to pomoc zindywidualizowana pod konkretnego pacjenta.
Sprawa to, że skuteczność takich podręczników może mieć odwrotne skutki do zamierzonych i pogłębiać problem zamiast go rozwiązać. W przypadku depresji może dojść do pogłębienia ruminacji. Takie programy są też krytykowane ze względu na brak badań naukowych i kontrolnych na temat ich formuły oraz skuteczności. Krótko mówiąc samopomoc nie jest polecana dla osób z problemami, jedynie wizyta z dobrym psychologiem może pomóc.
Gestalt nie jest właściwie ani pełnym
Gestalt to jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii oraz swoista filozofia życia. Jako kierunek w psychologii, gestalt wywodzi się z psychoanalizy, choć jednocześnie stoi z nią w dość ostrej sprzeczności. Jako filozofia życia, wywodzi się również z jednej strony z psychoanalizy, a z drugiej z egzystencjalizmu, fenomenologii oraz buddyzmu zen. Gestalt nie jest właściwie ani pełnym kierunkiem filozoficznym, ani pełnym "naukowym" działem psychologii. Jest czymś z pogranicza psychologii, filozofii i sztuki. Jednak wiele koncepcji wypracowanych przez gestalt weszło do słownika współczesnej psychologii.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gestalt
Psychoterapia w podejściu Gestalt
W psychoterapii istnieje wiele różnych podejść i wiele różnych sposobów na prowadzenie rozmów z pacjentami, którzy przychodzą z różnymi problemami psychicznymi. Jednym z podejść do Psychoterapii jest podejście Gestalt, które w skrócie polega na odkryciu siebie i samodoskonaleniu się poprzez wyzwolenie swoich prawdziwych i niestłumionych emocji. Pozwala to uwolnić pełny potencjał sprawczy konkretnej osoby, a osiąga się to poprzez stopniowe i coraz głębsze akceptowanie samego siebie.