Czasem względy ekonomiczne mogą przekonać zleceniodawcę
Na jednym druku może być użytych kilka farb spotowych, ale każda z nich wymaga użycia oddzielnego zespołu drukowego. W drukarniach spotyka się maszyny drukarskie pięciokolorowe: cztery zespoły wykorzystuje się do druku triadą, a zespół piąty ? do druku farbą spotową. Farba spotowa podnosi koszty druku, bo wymaga wykonania dodatkowej formy drukowej, a sama farba jest droższa od farb procesowych. Czasem względy ekonomiczne mogą przekonać zleceniodawcę do akceptacji takiej barwy druku, która jest możliwa do osiągnięcia za pomocą farb procesowych. Jednak w przypadku barw z odcieniem metalicznym czy z fluorescencyjnych farby spotowe są nieodzowne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolory_dodatkowe
Bezpieczne dla jedzenie. Normy dla etykiet
Druk zlecany przez firmy, np. te spożywcze, otacza nas na każdym kroku, a zwłaszcza w sklepach. Obecnie każdy produkt, który kupujemy posiada jakąś markę, opakowanie i oczywiście drukowaną etykietę. Takie etykiety na produktach muszą spełniać określone normy, aby mogły być stosowane do oznaczania żywności.
Przede wszystkim ich klej nie może być toksyczny, dlatego najczęściej korzysta się z klejów wodno-rozpuszczalnych. Drugą, równie ważną kwestią jest użycie odpowiednich tuszy. Również nie mogą one zawierać szkodliwych i toksycznych substancji takich jak: metale ciężkie.
Pantone HKS lub barwy indywidualnie wskazanej
Kolory dodatkowe (specjalne, spotowe, "z puszki") ? kolory farb drukowych będące uzupełnieniem kolorów farb procesowych (np. CMYK lub Hexachrome). Mogą być wykonane na podstawie wzorników barw np. Pantone, HKS lub barwy indywidualnie wskazanej przez zamawiającego. Wszystkie farby poza farbami procesowymi określa się mianem farb spotowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolory_dodatkowe