Liczba chorych na Alzheimera
Na chorobę Alzheimera zapadają głównie osoby starsze, jednak zdarza się ona również u młodszych osób. Głównymi objawami są zaniki pamięci krótko i długo trwałej, otępienie. Ostatecznie choroba ta prowadzi do śmierci.
Szacuje się, że około 1 na 85 osób będzie miała Alzheimera w przyszłości, w podeszłym wieku. Badacze wskazują, że procent populacji cierpiących na tą chorobę ma się zwiększać i jest większy wraz z rozwojem cywilizacyjnym. W mniej rozwiniętych regionach zachorowań jest nawet o połowę mniej. Dlatego też mówi się o tej chorobie jako o chorobie cywilizacyjnej.
Z Wikipedii o wczesnym stadium Alzheimera
Na wczesnych etapach chorobę Alzheimera trudno rozpoznać. Ostateczna diagnoza stawiana jest zazwyczaj, kiedy upośledzenie funkcji poznawczych dotyczy czynności dnia codziennego, chociaż chory może jeszcze żyć samodzielnie. Objawy rozwijają się z łagodnych zaburzeń poznawczych, jak zaniki pamięci, poprzez etapy zaburzeń poznawczych i innych, wykluczając możliwość samodzielnego funkcjonowania, zwłaszcza w późnych stadiach choroby
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Alzheimera
Wikipedia i Alois Alzheimer
Wprawdzie Alzheimer już wielokrotnie wcześniej natykał się na pacjentów z podobnymi objawami, byli oni jednak w wieku przeważnie co najmniej 70 lat. Alzheimer poświęcił pacjentce wiele uwagi, cierpliwie prowadząc przez najbliższe tygodnie dalsze rozmowy. Podczas tych rozmów Auguste wielokrotnie żałośnie powtarzała ?ach Gott? (o Boże). Podczas jednej z rozmów kilkakrotnie wyznała ?można by powiedzieć, że sama się zagubiłam? (ich habe mich sozusagen selbst verloren).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alois_Alzheimer