Twardość zależy od gatunku drzewa z
Mierzona jest oporem stawianym przez drewno podczas wciskania stalowej kulki o ściśle określonej wielkości. Twardość zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Do gatunków twardych należą między innymi: modrzew, robinia akacjowa czyli grochodrzew (nazywany błędnie akacją), buk, dąb, grab, jesion, jawor, wiąz. Do najbardziej miękkich: lipa, olcha, osika, topola. Drewno miękkie jest znacznie łatwiejsze w obróbce, stąd często jest używane przez rzeźbiarzy (np. ołtarz w kościele Mariackim w Krakowie jest wyrzeźbiony z lipy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)
Kwestia jakości
W naszym świecie dominują materiały kiepskiej jakości - plastik pod różnymi postaciami, poliester w świecie tkanin, laminaty na podłogach, meble z płyty wiórowej. Odtrutką na to jest powrót do natury - postaw w swoim wnętrzu na meble z drewna, na podłogę z drewna i na naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna. Dlaczego warto? Ponieważ takie rzeczy mają swoją wartośc ponadczasową - tak naprawdę nigdy nie wyszły z mody, za to stały się wyznacznikiem dobrego gustu, czy nawet pewnego luksusu. To nie znaczy, ze wasz wyrzucić wszystko co masz - lepiej mieć mniej przedmiotów w swoim otoczeniu, za to wykonanych starannie i z dobrej jakości materiałów. Stopniowo zmieniaj swoje mieszkanie i zawartośc swojej szafy, naucz się podejmowac dobre decyzje - i dla siebie, i dla środowiska.
Drewno (technika) Wady i zalety drewna i kilka faktów z Wikipedii
W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku były wykonane z drewna.
W drewnie rozróżniamy trzy zasadnicze przekroje:
Drewno jest materiałem niejednorodnym pod względem budowy. Posiada liczne wady, anomalie, uszkodzenia lub inne wrodzone i nabyte cechy, które obniżają jego wartość techniczną i ograniczają zakres użyteczności, ale jednocześnie mogą podnosić jego walory ozdobne. Z punktu widzenia przerobu surowca drzewnego, drewno powinno mieć kształt walca, równomierną słoistość, przebieg włókien równoległy do podłużnej osi, oraz nie powinno mieć sęków (gałęzi).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)