Zlecenia przyjmowane przez tłumacza przysięgłego
Tłumacz przysięgły jest w stanie dokonywać wszelkiego rodzaju tłumaczeń niezależnie od ich rodzaju. Dlatego w ramach czasu wolnego może on zająć się tłumaczeniem nawet najbardziej podstawowych tekstów. Jednak jego główną specjalnością pozostają tłumaczenia przysięgłe. Dlatego przyjmuje on zlecenia od osób posiadających dokumenty sądowe i bankowe oraz firmowe i medyczne. Może także zajmować się świadczeniem dodatkowych usług polegających na wykonywaniu tłumaczeń ustnych oraz różnego rodzaju korekt tekstów. Duże biura tłumaczy przysięgłych przygotowują także specjalne pakiety dla swoich klientów pozwalające im na tańsze korzystanie ze świadczonych przez nich usług. Pozwalają one także na poszerzanie zakresu ich działalności.
edytuj kod- cytat z Wikipedii
Forma tłumaczenia symultanicznego, tyle że bez użycia specjalistycznego sprzętu. W tłumaczeniu szeptanym (również nazywanym szeptanką z języka francuskiego ?chuchotage?) tłumacz znajduje się obok niewielkiej grupy słuchaczy i ściszonym głosem przekłada na bieżąco wypowiedź prelegenta. Tłumaczenie szeptane jest często stosowane w sytuacjach, gdy niewielka liczba osób (najlepiej nie więcej niż trzy) nie mówi w języku, którym posługuje się większość uczestników spotkania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumaczenia_ustne
Tłumaczenia pojedynczych zdań z języków obcych
Tłumaczenie tekstów z języków obcych odbywa się na kilku poziomach. Na najbardziej podstawowym tłumaczone są jedynie pojedyncze słowa, które pozwalają na wykonywania prostych zadań domowych. Oprócz tego można korzystać z tłumaczenia całych fraz, które mogą stać się podstawą do układania dłuższych zdań czy nawet pełnych sprawozdań. Dlatego tego rodzaju tłumaczenie wykorzystywane jest przez osoby lepiej znające się na języku obcym, które po prostu potrzebują upewnić się co do poprawności wykonywanych przez siebie prac. Inaczej bywa w przypadku tłumaczenia pojedynczych zdań czy dłuższych tekstów, które jest wykonywane dla osób nie znających języka obcego lub potrzebujących bardziej specjalistycznego nazewnictwa.